Nesēdi tumsā pilno ziņu versiju lasišeit(39/2023) 20.10.2023.
Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA) ir izstrādājusi priekšlikumus Valdības rīcības plāna pasākumiem, aicinot plānā iekļaut Valdības apņemšanos Latvijā veidot stabilu, demokrātiskās vērtībās balstītu un organizēties spējīgu pilsonisko sabiedrību. Tā veidojama caur kvalitatīvu sabiedrības līdzdalību, kas veicina labāku lēmumu pieņemšanu, sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanos, kā arī tas ir nacionālās drošības jautājums, kas ir īpaši svarīgi esošajā ģeopolitiskajā situācijā.
Tāpat tiek aicināts organizēt plašu un iesaistošu konsultāciju procesu un dialogu ar dažādu jomu nevalstiskajām organizācijām.
izveidot un ieviest krīzes vadības sistēmu, paredzot arī sabiedrības pašorganizēšanās un noturībspējas mehānismu stiprināšanu;
ieviest pilsonisko dialogu, lai radītu apstākļus kvalitatīvam lēmumu pieņemšanas procesam, nodrošinot interešu pārstāvības daudzveidību un līdzsvaru. Veicināt aktīvu sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanas procesos, īstenojot mērķtiecīgu pilsoniskās sabiedrības attīstības rīcībpolitiku un atvēlot pastāvīgu valsts budžeta finansējumu pilsoniskās sabiedrības organizāciju iniciatīvu īstenošanai sabiedriskam labumam un sabiedrības saliedētībai.
Ar LPA priekšlikumiem Valdības rīcības plānam var iepazīties šeit.
Latvijas Pilsoniskā alianse ir iesniegusi atzinumus četriem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātājiem noteikumu projektiem. LPA sniedz priekšlikumus, kas saistās ar nepieciešamību ieviest ieklaujošu sabiedrības līdzdalības procesu, mērķtiecīgi iekļaujot mērķgrupas, kuras var ietekmēt tiesību aktu projekts. Proti, līdzdalības procesā aicināt pārstāvošās mērķgrupas un organizācijas piedalīties sanāksmēs par tiesību aktiem, kas ietekmē šīs mērķgrupas, kā arī izvēlēties dažādus sabiedrības līdzdalības veidus, kas nodrošina sabiedrības pārstāvju efektīvu iesaisti attiecīgajā projektā. Tas ietver atklātu, ietverošu, savlaicīgu un atbildīgu sabiedrības līdzdalību un aktuālu informāciju par līdzdalības iespējām projektu izstrādes procesā.
Priekšlikumi paredz:
Sabiedriskajā apspriešanā iesaistīt sabiedrības mērķgrupas vai mērķgrupas pārstāvošanās organizācijas, kuras tieši skars attiecīgais tiesību akts, un nodrošināt sanāksmes norisi, ar sabiedrisko apspriešanu saistītās informācijas pieejamību un saprotamību tiešajai mērķgrupai nepieciešamajā un piemērotākajā formātā;
Ne mazāk kā 14 dienu laikā pirms publiskās apspriešanas būtu norādīta norises vieta un laiks, formāts un atbildīgās amatpersonas kontaktinformācija. Neklātienes vai hibrīdsanāksmes gadījumā jānorāda tiešraides vieta un tīmekļvietnes saite.
Trešdien, 25. oktobrī, notiks ikmēneša Memoranda padomes sēde, kuras virstēma būs Valdības rīcības plāns. Šajā sēdē piedalīsies arī Ministru prezidente Evika Siliņa, lai pārrunātu aktualitātes nevalstisko organizāciju sadarbībā ar valsts pārvaldi. Tāpat Memoranda sēdes darba kārtībā plānota jaunu organizāciju pievienošanās Memorandam.
Kā iepriekš minēts, Latvijas Pilsoniskā alianse ir aicinājusi biedrības un nodibinājumus aktīvi piedalīties Valdības rīcības plāna izstrādē un iesniegt ne tikai nevalstiskā sektora horizontālos, bet arī nozaru priekšlikumus. Valdības rīcības plāns ir jāizstrādā trīs mēnešu laikā pēc valdības apstiprināšanas. Lai to panāktu, Ministru prezidente Evika Siliņa š. g. 21. septembrī uzdeva ministriem uzsākt Rīcības plāna izstrādi, sadarbojoties ar NVO, sociālajiem un sadarbības partneriem.
25. oktobrī sēdes sākums būs pl. 13.00, to tiešraidē varēs vērot šeit.
Jaunākajā ziņu izdevumā uzzināsiet arī par šādām aktualitātēm: