Nesēdi tumsā pilno ziņu versiju lasišeit(43/2023) 17.11.2023.
Iepazīstoties ar izstrādāto Valdības rīcības plāna projektu, Latvijas Pilsoniskā alianse (LPA) secināja, ka valdības prioritārajos uzdevumos nav iekļauti vairāki būtiski aspekti. Tādēļ trešdien, 15. novembrī, LPA atbildīgajām ministrijām nosūtīja vēstuli, aicinot atkārtoti izvērtēt biedrības sniegtos priekšlikumus.
LPA aicina veikt redakcijas izmaiņas Valdības rīcības plāna 21.1. punkta pasākuma aprakstā, kas attiecas uz atbalstu pilsoniskās sabiedrības attīstībai un līdzdalību sabiedriskajos un politiskajos procesos. LPA aicina noteikt skaidri definētu un sistemātisku finansējumu pilsoniskās sabiedrības attīstībai, nodrošinot, ka atbalsts tiek integrēts valsts budžeta veidošanas procesā ar mērķi – veicināt pilsoniskās sabiedrības kapacitāti un ekonomisko izaugsmi, kā arī aicina precizēt finansējumu brīvprātīgā darba veicināšanai.
LPA arī iesaka konkrētus rīcības plāna formulējumu uzlabojumus, lai veicinātu sabiedrības līdzdalību, sekmētu mazākumtautību un mazaizsargāto grupu integrāciju, kā arī stiprinātu vietējās kopienas. LPA aicina īstenot un ieviest pilsonisko dialogu, lai radītu apstākļus kvalitatīvam lēmumu pieņemšanas procesam, nodrošinot interešu pārstāvības daudzveidību un līdzsvaru. Ar LPA sniegtajiem priekšlikumiem, kas adresēti Kultūras ministrei Agnesei Loginai, Valsts kancelejas direktoram Jānim Citskovskim un Sabiedrības integrācijas fonda direktorei Zaigai Pūcei, var iepazīties šeit.
LPA arī izsaka viedokli par Valdības rīcības plāna 2. punktu par Krīzes vadības centra nepieciešamību, akcentējot tā nozīmi valsts aizsardzības sistēmā, un aicina redakcijā ne tikai minēt Krīzes vadības centram nepieciešamo tiesisko regulējumu un dokumentāciju, bet arī paša centra darbības uzsākšanu. LPA arī pievēršas civilās aizsardzības sistēmas pilnveidošanai, aicinot skaidrāk definēt iesaistīto institūciju atbildības un kompetences, kā arī uzlabot agrīnās brīdināšanas sistēmas. LPA uzsver, ka aizsardzības un drošības politikas efektivitāte ir atkarīga ne tikai no valsts institūciju spējām, bet arī no pilsoniskās sabiedrības iesaistes un noturībspējas. Šī iemesla dēļ biedrība aicina uzlabot sabiedrības pašorganizēšanās mehānismus un starpsektoru sadarbību krīžu pārvarēšanai, kā arī veicināt plašāku sabiedrības dalību valsts drošības un aizsardzības politikas veidošanā. Ar LPA sniegtajiem priekšlikumiem par Valdības rīcības plāna 2. punktu, kas adresēti Iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim un Valsts kancelejas direktoram Jānim Citskovskim, var iepazīties šeit.
Eiropas bezpeļņas likuma centrs publicē ziņojumu “Jaunas dimensijas sabiedrības līdzdalībai”
Eiropas bezpeļņas likuma centrs (European Centre for Non-profit Law) jeb EBLC 13. novembrī publicēja ziņojumu “Jaunas dimensijas sabiedrības līdzdalībai”, kurā ir apkopoti dažādi iesaistes veicināšanas modeļi un prakses Eiropas Savienībā (ES). Latvijas Pilsoniskā alianse iepazinās ar ziņojuma saturu un izcēla tā būtiskākos punktus.
Lai gan pilsoniskā līdzdalība politikas veidošanā Eiropas Savienības līmenī ir neapstrīdami uzsvērta ES pamata dokumentos, tai skaitā Lisabonas līgumā, līdzdalības rīkiem ir jāspēj pielāgoties jaunajām digitālajām tendencēm, turklāt lēmumu pieņēmējiem ir jānodrošina rīki, kas līdzdalības procesus padara iekļaujošus un caurspīdīgus. Ziņojums vēsta, ka vairākās ES dalībvalstīs ir ieviesti vairāki inovatīvi līdzdalības mehānismi, piemēram, automatizēti digitāli sabiedrības līdzdalības rīki, spēļu elementi un dažādas digitālas spēles, dzīvās laboratorijas (“Living Labs”) un sociālie mediji.
Kā Latvijas labie piemēri ziņojumā minēta Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome un Latvijas Pilsoniskās alianses virtuālās izlaušanās spēles “Demokrātija 2084” un spēle par ES vērtībām.
Autori ziņojuma beigās sniedz rekomendācijas, kurās aicina nacionāla līmeņa institūcijas izveidot sistemātiskas struktūras pilsoniskā dialoga uzturēšanai, atbalstīt pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaisti lēmumu pieņemšanā, kā arī ieguldīt vairāk caurspīdības un atbildības šo pasākumu veicināšanā, ar sociālo tīklu vai citu platformu palīdzību aktīvi publicējot informāciju par līdzdalības iespējām. Savukārt pilsoniskās sabiedrības organizācijas tiek aicinātas iestāties par iekļaujošāku indivīdu un pilsoniskās sabiedrības līdzdalību gan ES, valsts un vietējā līmenī, kā arī izveidot platformu labāko praksšu, zināšanu un informācijas apmaiņai, un veicināt digitālo tehnoloģiju izmantošanu sabiedrības iesaistē un lēmumu pieņemšanā.
24. novembrī notiks virtuālās izlaušanās istabas spēle par Eiropas Savienības vērtībām
Aicinām piektdien, 24. novembrī, piedalīties virtuālās izlaušanās istabas spēlē par Eiropas Savienības (ES) vērtībām! Demokrātiskās vērtības, cilvēktiesības un citas ES pamatvērtības ir kļuvušas par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu, taču vērtības nav pašsaprotamas – tās ir jāizprot, jānovērtē un rūpīgi jāsargā. Tāpēc Latvijas Pilsoniskā alianse ir izstrādājusi virtuālu izlaušanās istabu, kuras pamatā ir distopiska tiešsaistes spēle, kurā tiek izspēlēts scenārijs: kas notiktu, ja Eiropas Savienība tiktu sagrauta politiska populisma dēļ un tās vērtības tiktu zaudētas? Spēles mērķis ir rosināt novērtēt Eiropas Savienības garantētās vērtības. Reģistrēties spēlei varšeit.
Pasākums norisināsies piektdien, 24. novembrī, pl. 11.00, Latvijas Pilsoniskās alianses biroja telpās Alberta ielā 13, 6. stāvā (ieeja no Strēlnieku ielas puses).
Savukārt dienas otrajā pusē pl. 15.00 notiks diskusija par ES vērtībām un nākotni. Diskusijā piedalīsies ES lietu eksperti.
Pasākums notiek “Svinēsim demokrātiju” projekta ietvaros, kura merķus ir aicināt iedzīvotājus un pilsoniskās sabiedrības organizācijas piedalīties atklātās, iedvesmojošās un informatīvās aktivitātēs par demokrātiskām un Eiropas Savienības (ES) vērtībām, vienlaikus veidojot izpratni par demokrātijas garantētajām tiesībām, tai skaitā dalību vēlēšanās, kuras varam uzskatīt par demokrātijas svētkiem. Projektu “Svinēsim demokrātiju” finansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo tikai Latvijas Pilsoniskās alianses viedokli, un Eiropas Parlaments nav atbildīgs par jebkādu tajā iekļautās informācijas atspoguļošanu.
Jaunākajā ziņu izdevumā uzzināsiet arī par šādām aktualitātēm: