25.06.2025. jaunumi no Latvijas Lauku foruma par pilsoniskās sabiedrības un lauku attīstības aktualitātēm, NVO noderīgām iespējām un notikumiem Latvijas un Eiropas sadarbības platformās.
Iespējas un jaunumi
IESPĒJA | Atbalsts energokopienu biznesa plāna izstrādei
27.jūnijā plkst. 10:00 Latvijas Lauku forums aicina piedalīties informatīvā tiešsaistes seminārā par Eiropas Energokopienu atbalsta instrumentu (European Energy Communities Facility) un tā sniegtajām iespējām. Seminārā uzzināsiet, kā pieteikties līdz 45 000 EUR atbalstam energokopienas biznesa plāna izstrādei, saņemsiet praktisku ceļvedi konkurētspējīga pieteikuma izveidei un iepazīsieties ar vērtēšanas kritērijiem un pieejamajām konsultāciju iespējām. Eiropas Savienības iniciatīva paredz finansiālu atbalstu un apmācības vismaz 140 energokopienām visā Eiropā. LLF palīdzēs arī pieteikuma sagatavošanas procesā. Plašāka informācija par semināru šeit, iniciatīvas mājaslapa: energycommunitiesfacility.eu (angļu val.). Pieslēgšanās saite dalībai seminārā šeit, semināra ieraksts būs pieejams LLF YouTube kontā šeit.
JAUNUMS | Pasniegtas atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2025” – astoņām lauku kopienām
11.jūnijā Mālpilī Latvijas Lauku forums pasniedza atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2025” astoņām lauku kopienām: Ērberģe, Jaunanna, Jūrciemi, Koknese, Mālpils, Vecbebri, Zaļenieki un Zemīte. Šī atzinība piešķirta kopienām, kas ar savu darbu, sadarbību un radošiem risinājumiem stiprina vietējo attīstību un virzās uz viedās kopienas principiem. Atpazīstamības zīme “Viedais ciems 2025” apliecina šo kopienu redzamību Latvijas viedo ciemu tīklā, un ir solis uz plašāku atbalstu, sadarbību un kopīgu attīstību nākotnē. Plašāk lasiet šeit.
IESPĒJA | Atbalsts pilsoniskās enerģijas iniciatīvām no CEAH
Atvērta pieteikšanās tehniskā atbalsta saņemšanai no Eiropas pilsoniskās enerģijas atbalsta platformas Citizens Energy Advisory Hub (CEAH). Iniciatīva sniedz iespēju saņemt līdz 50 dienām bezmaksas konsultāciju un praktisku atbalstu energokopienu attīstībai – no kapacitātes stiprināšanas līdz investīciju plānošanai un sabiedrības iesaistei. Aicinātas piedalīties pašvaldības, NVO, kopienas, sociālās ekonomikas dalībnieki un citi interesenti. Plašāk lasi šeit
IESPĒJA | Bezmaksas atbalsts organizāciju digitalizācijas izaicinājumu risināšanai
2.jūlijā plkst.10:00-13:00 Latvijas Universitāte aicina uzņēmumus, biedrības un organizācijas uz bezmaksas semināru par biznesa procesu digitalizāciju. Tā laikā būs iespēja uzzināt par LU piedāvāto atbalstu, kā arī pieteikt savu digitalizācijas izaicinājumu hakatonam “CoLab: Digitalisation”. Hakatona laikā studentu komandas izstrādās individuālus risinājumus konkrētajam izaicinājumam, ko validēs mentori. Seminārs un priekšlikumu saņemšana ir bez maksas. Pieteikšanās līdz 29. jūnijam šeit.
JAUNUMS un IESPĒJA | Mājas kafejnīcu dienas atgriežas visā Latvijā
No 28. jūnija līdz 14. septembrim gardēži aicināti doties ceļojumos pa Latvijas novadiem, lai apmeklētu vienu no iecienītākajiem kulinārā tūrisma notikumiem – Mājas kafejnīcu dienām. Katru nedēļas nogali dažādās vietās vienu vai divas dienas durvis ver tikai uz šo notikumu izveidotas improvizētas kafejnīcas, kur saimnieki piedāvā mājās gatavotus ēdienus, kas atspoguļo vietējo garšu, tradīcijas un viesmīlību. Šis ir gan jaunums gardēžiem, kas meklē autentiskus ēdienus un vietējo pieredzi, gan iespēja saimniekiem – īstenot sapni par savu kafejnīcu un parādīt savas prasmes plašākai publikai. Pirmā Mājas kafejnīcu dienu nedēļas nogale jau 28.–29. jūnijā Rēzeknē, Rēzeknes un Ludzas novados – piedalīsies 27 mājas kafejnīcas. Plašāk - šeit.
IESPĒJA | Līdzdalība sabiedriskajā apspriešanā par ES pilsoniskās sabiedrības stratēģiju
Līdz 2025. gada 5. septembrim Eiropas Komisija aicina pilsoniskās sabiedrības organizācijas un citas ieinteresētās puses piedalīties sabiedriskajā apspriešanā par topošās “ES pilsoniskās sabiedrības stratēģijas” izstrādi. Stratēģijas mērķis ir izveidot kopīgu rīcības ietvaru ES un dalībvalstu līmenī, lai stiprinātu sadarbību ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām un uzlabotu to aizsardzību. Apspriešanā tiek vākti viedokļi un pieredze par esošajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras NVO dažādās ES politikas jomās, kā arī par iespējamiem risinājumiem šo izaicinājumu pārvarēšanai. Elektroniskā dalība apspriešanā iespējama Eiropas Komisijas mājaslapā. Aicinām izmantot šo iespēju un arī informēt citas organizācijas un partnerus! Plašāk šeit.
IESPĒJA | Pagarināta pieteikšanās konkursam “Sējējs 2025”
Līdz 30. jūnijam iespējams pieteikt lauksaimniekus, pārtikas ražotājus, jaunos zemniekus, kā arī ģimenes laukos Zemkopības ministrijas konkursam “Sējējs 2025” – augstākajam nozares novērtējumam par ieguldījumu lauksaimniecības un pārtikas nozarē. Dalība iespējama deviņās nominācijās, ieskaitot “Gada lauku saimniecība”, “Ģimene lauku sētā”, “Zinātne praksē un inovācijas” u.c. Konkursa pieteikšana ir vienkāršota – jāaizpilda tikai tiešsaistes forma www.sejejs.lv. Šogad pirmo reizi paredzēta arī sabiedrības balsojuma nominācija. Laureāti saņems balvu, diplomu un naudas prēmiju.
JAUNUMS | Pieejama Vietējo rīcības grupu (VRG) datu bāze
No maija līdz jūnijam 2071 vietējā rīcības grupa (VRG) no 23 ES dalībvalstīm ir aicināta personalizēt savu profilu jaunajā VRG datu bāzē, kas izveidota ES Kopējās lauksaimniecības politikas (CAP) tīkla mājaslapā. Šī datu bāze būs uzticams avots informācijai par vietējām attīstības iniciatīvām Eiropā. Tajā iespējams atrast katras VRG kontaktinformāciju, darbības teritoriju, tematiskos fokusus, starptautiskās sadarbības intereses, kā arī jaunākos projektus. Datu bāze kalpos gan kā praktisks rīks jaunu partnerību veidošanai, gan kā iedvesmas avots vietējām iniciatīvām. Plašāka informācija par tās izmantošanu gaidāma septembra ES CAP tīkla ziņu izdevumā. Plašāka informācija šeit.
Uzziņai
Latvijas Lauku forums piedalās Apvienotā Uzraudzības komitejas un Valsts kancelejas PROVIDUS vadītās iniciatīvas “ES uzraugi” mācību programmas izstrādē, kas paredzēta nevalstisko organizāciju pārstāvjiem ES fondu uzraudzības komitejās. LLF sagatavo saturu par fondu teritoriālajiem aspektiem, Zemkopības ministrijas pārraudzību, praktiskām projektu pieredzēm un finansējuma pārdales gadījumiem. Mācību materiāli būs pieejami plašai sabiedrībai, lai veicinātu aktīvu līdzdalību lēmumu pieņemšanā un ES fondu uzraudzībā. Pilnāk ar LLF lomu un partneru iesaisti var iepazīties šeit.
LLF pārstāve pagājušajā nedēļā piedalījās Eiropas Lauku parlamenta vadības grupas sēdē, kurā notika diskusijas par darba grupām, nozīmīgākajām tēmām, kas akutalizējamas pasākumā, oficiālo nacionālo delegāciju apstiprināšana, kā arī izskatīti jautājumi par Eiropas Lauku jauniešu parlamenta norisi. Vairāk informācijas par pasākumu šeit.
Eiropas vietējo iniciatīvu forums (ELIF) uzsācis jaunu iniciatīvu “Ekspertu balsis”, kurā ar īsām intervijām tiek izcelti speciālistu ieteikumi kopienu attīstībai. Pirmajā publikācijā AEIDL eksperts Serafín Pazos‑Vidal dalās ar konkrētiem risinājumiem inovāciju veicināšanai lauku teritorijās, uzsverot vietējās līdzdalības un sadarbības nozīmi. Intervijā identificēti galvenie izaicinājumi – digitālā plaisa, prasmju trūkums un finansējuma nepieejamība –, piedāvājot iedarbīgas pieejas šo šķēršļu pārvarēšanai. Lasi šeit.
Rural Pact iniciatīvas ietvaros notikušā vebināra “Good Practice Webinar on Rural Innovation” ieraksti ir pieejami tiešsaistē. Tajā aplūkoti piemēri, kā dažādās valstīs veicināta inovācija laukos, tostarp caur starpsektoru sadarbību, jaunu pieeju ieviešanu un kopienu iesaisti. Vebinārs ir vērtīgs resurss politikas veidotājiem, NVO un vietējo kopienu pārstāvjiem, kas vēlas stiprināt lauku attīstību. Skatīt ierakstu šeit. (angļu val.)
Tiešsaistē pieejamas Rural Pact vebināra “Good Practice Webinar on Sustainable Rural Tourism” prezentācijas un ieraksts. Tajā izcelti praktiski piemēri, kā ilgtspējīgs lauku tūrisms var balstīties kopienu iniciatīvās, kultūras mantojumā un inovatīvā sadarbībā. Piemēram, UN Tourism prezentēja pašnovērtējuma rīku vietējām pārvaldēm, kas palīdz izvērtēt gatavību ilgtspējīga tūrisma attīstībai. Tika aplūkoti arī vietējie piemēri no Itālijas un Īrijas, tostarp piedāvājot ieskatu, kā veidot līdzsvaru starp tūrisma izaugsmi un vides, kultūras un sabiedrības interesēm. Vebināra ieraksts un prezentācijas pieejamas Rural Pact mājaslapā šeit. (angļu val.)
Tiešsaistē pieejams ES Politikas laboratorijas “Lauku filtrs: politiku izvērtēšana caur lauku prizmu” ieraksts un materiāli. Vebinārā tika analizēts, kā valstu un ES līmeņa politikas var tikt pielāgotas, lai novērstu nevienlīdzību starp pilsētu un lauku teritorijām, īpaši akcentējot nepieciešamību sistemātiski vērtēt politiku ietekmi uz laukiem. Prezentētie piemēri no Somijas, Īrijas, Igaunijas un Spānijas parāda dažādas pieejas lauku filtra ieviešanai – tostarp kontrolsaraksti likumprojektiem, salīdzinošā ietekmes analīze un starpnozaru sadarbība. Somijas pieredze uzsver, ka “lauku filtrs palīdz saprast, kā priekšlikums ietekmē dažādas lauku teritorijas – un bieži šīs ietekmes atšķiras no pilsētu pieredzes”. Tas ir instruments, kas nodrošina, ka lēmumu pieņemšanā tiek ņemti vērā arī cilvēki, uzņēmumi un kopienas laukos. Vebināra ieraksts un materiāli pieejami Rural Pact mājaslapā šeit. (angļu val.)
Lietuvā viedo ciemu pieeja ir kļuvusi par neatņemamu daļu no lauku attīstības stratēģijas – kopš 2024. gada tai piešķirts pilnvērtīgs atbalsts valsts līmenī, izmantojot LEADER instrumentu. Šī pieeja palīdz ciemiem kļūt par pašpietiekamām, digitāli modernām un sociāli aktīvām kopienām. Piemēram, Kauņas rajona Vietējā rīcības grupa ar mazāku nekā 700 000 eiro budžetu, attīsta vairākus viedos ciemus reģionā, ar aptuveni 13 400 iedzīvotājiem. Noreiškēs ir izveidots “Smart Park”, savukārt Kluonišķos darbojas “Sustainability Space”, kur regulāri notiek darbnīcas un kopienas pasākumi, veicinot digitālo risinājumu ieviešanu un vietējo sadarbību. Lasi vairāk šeit. (angļu val.)
Latvijas Lauku foruma fokusā
7. Latvijas Lauku kopienu parlaments pieņem 13 rīcības virzienus stiprām kopienām un noturīgai lauku attīstībai
No 11. līdz 13. jūnijam Mālpilī notika 7. Latvijas Lauku kopienu parlaments, kas pulcēja vairāk nekā 300 dalībnieku no dažādām kopienām, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām un valsts institūcijām.
Trīs dienu garumā notika darbs tematiskajās darba grupās, pieredzes apmaiņa, diskusijas un lēmumu formulēšana – viss ar mērķi stiprināt vietējo kopienu balsi un virzīt to nacionālajā attīstības dienaskārtībā.
Parlamenta noslēgumā tika pieņemta rezolūcija ar 13 rīcības virzieniem, kas atspoguļo pašorganizētu kopienu redzējumu par lauku teritoriju attīstību un to iespējām iekļauties nacionālajā politikā. Rezolūcija kalpos kā ceļa karte turpmākajiem diviem gadiem, un Latvijas Lauku forums apņēmies to nosūtīt pašvaldībām, politikas veidotājiem un atbildīgajām iestādēm. Aicinām arī jūs ar to dalīties!
Pasākuma laikā atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2025” saņēma vēl astoņi Latvijas ciemi. Plašāku informāciju par visiem viedajiem ciemiem no iepriekšējiem gadiem iespējams atrast LLF mājaslapā šeit.
Atgādinām, ka LLF YouTube kontā pieejami parlamenta atklāšanas un noslēguma daļu ieraksti, savukārt fotogrāfiju apkopojumu meklējiet šeit. Pateicamies Siguldas novada brīvprātīgajiem, kuri iesaistījās ne tikai organizatoriskajos darbos, bet arī kā fotogrāfi – tā pilnveidojot kursos apgūtās prasmes. Esot kopā, daloties pieredzē, meklējot risinājumus un jaunas idejas, mēs spēcinām viens otru un radām pamatu pārmaiņām!
Divas dienas – lai apstātos, ieelpotu, satiktos. Lai pabūtu ar cilvēkiem, kuri saprot, cik svarīga ir kopā būšana, kustība un vienkāršība. Aicinām Tevi uz īpašu vasaras piedzīvojumu 21.–22. augustā Nīcas pagastā, kur mežs satiekas ar jūru, un sarunas – ar klusumu. Būs iespēja doties pārgājienā vai izbraukt ar velosipēdu, bet tikpat labi – vienkārši baudīt mieru, jūras elpu un vēju matos. Šīs būs dienas, kuras gribas atcerēties. Pievienojies – mēs jau gaidām. Reģistrē dalību šeit.
Gaidāmie notikumi
27. jūnijs 10:00–11:30 | tiešsaiste.Informatīvs seminārs par Eiropas Energokopienu atbalsta instrumentu – iespēju saņemt līdz 45 000 EUR atbalstu energokopienas biznesa plāna izstrādei. Tiks izklāstīti pieteikšanās soļi, vērtēšanas kritēriji un pieejamais konsultatīvais atbalsts. Semināru rīko Latvijas Lauku forums kā nacionālais kontaktpunkts. Pieslēgšanās: Zoom saite Plašāka informācija: šeit(latviski)
29. jūlijs 13:00–14:00 | tiešsaiste. Tiešsaistes diskusija “Defence Meets Demography: nākotnes drošība novecojošā sabiedrībā”. Pasākums par demogrāfisko pārmaiņu ietekmi uz drošības un ārkārtas situāciju pārvaldību, īpaši novecojošās sabiedrībās. Diskusiju rīko Population Europe iniciatīva "Tuesday Dialogue". Reģistrācija un informācija: šeit(angļu val.)
Latvijas Pilsoniskās alianses veidotais ziņu izdevums "NESĒDI TUMSĀ" par NVO aktualitātēm
Memoranda padomē diskutē par valdības deklarācijā doto uzdevumu ieviešanu un valsts budžeta plānošanu;
Noslēgusies nevalstisko organizāciju pārstāvju ievēlēšana Saeimas un NVO sadarbības grupā;
20 gadi Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memorandam;